środa, 19 lutego 2014

"Palcem po mapie"- Kołobrzeg

Chciałabym zacząć cykl pt.: "Palcem po mapie", w którym będziemy zwiedzać Polskie miasta.
Dzięki życzliwości różnych miast posiadam kilka fajnych ulotek i gadżetów, które zmobilizowały mnie do stworzenia tego cyklu.

Więc zaczynajmy, na pierwszy strzał idzie:


KOŁOBRZEG

Historia:

Kołobrzeg to jedno z najstarszych miast na Pomorzu. Jego historia sięga VIII wieku, kiedy istniała tu osada znana z pozyskiwania soli z wody morskiej. W X wieku ten ważny gród włączył do państwa polskiego Bolesław I Chrobry, próbując nawet utworzyć tu biskupstwo. Po jego śmierci pomorze wróciło do pogaństwa, a Bolesław Krzywousty, jak pisał Gall Anonim, musiał zdobywać sławne miasto Kołobrzeg. Przez kilkaset lat znajdowało się poza granicami Polski pod rządami: Duńczyków, książąt pomorskich, Branderburgii, Prus i Niemiec. Dopiero w 1945 r. powróciło do Polski. Dzieje osadnictwa na terenie współczesnego Kołobrzegu sięgają okresu przedpiastowskigo.

Położenie: 

Kołobrzeg leży w środkowej części wybrzeża województwa zachodniopomorskiego, w północnej części powiatu kołobrzeskiego u ujścia rzeki Parsęty do Zatoki Pomorskiej. Miasto jest położone na pograniczu dwóch makroregionów Pobrzeża Szczecińskiego i Pobrzeża Koszalińskiego. Ujściowy odcinek doliny Parsęty i wschodnia część miasta należy do Wybrzeża Słowińskiego, natomiast zachodni kraniec Kołobrzegu należy do Wybrzeża Trzebiatowskiego.

Ciekawe miejsca: 




1.)Latarnia morska

Wysokość kołobrzeskiej latarni to 26 metrów, a zasięg światła - 16 mil morskich. Latarnia wybudowana została w 1945 roku na miejscu Fortu Ujście, który w latach 1770-1774 bronił wejścia do portu. Udostępniona jest do zwiedzania przez cały rok, w podziemiach funkcjonuje muzeum minerałów oraz klub muzyczny. W czasie mgły czy śnieżycy, kiedy widoczność jest ograniczona, w latarni uruchamiany jest sygnał dźwiękowy, który w alfabecie Morsea oznacza literę "K".


2.)Molo 
  
Wielokrotnie przebudowywane i modernizowane, zostało zniszczone podczas wojny. Współczesne molo, które jest sercem strefy uzdrowiskowej, zostało zbudowane w 1971 roku. Jest najdłuższą żelbetonową konstrukcją tego typu w Polsce: jego długość wynosi 220m, a szerokość 9m.






3.)Pomnik Zaślubin Polski z Morzem 

 Modernistyczny pomnik upamiętniający symboliczne Zaślubiny Polski z 18 marca 1945, odsłonięty 3 listopada 1963 roku. Jest dziełem jednego z głównych polskich twórców monumentalnej rzeźby pomnikowej - Wiktora Tołkina, twórcy pomników w byłych niemieckich obozach Stutthof i Majdanek. Główny element pomnika to stylizowana flaga. Prześwit pod nią symbolizuje „okno na świat”. Na ścianach pomnika znajdują się mozaiki i rzeźby, które oznaczają tysiącletnią tradycję oręża polskiego na Pomorzu - nawiązują do prehistorycznych malowideł naskalnych. U podnóża, na kamiennych płytach upamiętniono wszystkie jednostki wojskowe uczestniczące w zdobywaniu miasta w 1945 roku. Sam akt zaślubin był symbolem dostępu Polski do morza, a „Panem Młodym” został kapral Franciszek Niewidziajło, który ze wschodniego falochronu portowego, u podnóża główki, rzucił w morze pierścień zaręczynowy.


Z pomnikiem wiąże się legenda mówiąca, iż przejście z jednej strony pomnika na drugą przez prześwit pod pomnikiem (na bezdechu), przynosi spełnienie się wcześniej pomyślanego życzenia.  

Oczywiście to nie są wszystkie informacje na temat Kołobrzegu, po więcej zapraszam na stronę www.klimatycznykolobrzeg.pl



Czy byłam??

Tak, jednak z tej wycieczki nie pamiętam zbyt wiele, bo byłam mała, a największą atrakcją dla mnie był rejs statkiem. A o to bilet, który mi został z tej wycieczki:

Czy pojadę??

Postaram się kiedyś wpleść Kołobrzeg w swoje plany wakacyjne.

Co dostałam od miasta Kołobrzeg: 





Dziękuje miastu Kołobrzeg za przesłane materiały.
kontakt:  it@um.kolobrzeg.pl

Czy byliście w Kołobrzegu?? A może planujecie??



Informację użyte w tym poście pochodzą z wikipedii i ze strony: www.klimatycznykolobrzeg.pl



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz